Nabídka roztoků:


Roztok 500 ml

roztok 500 ml

 

Roztok 360 ml

360 ml

 

Roztok 120 ml

120 ml

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

http://www.optikarium.cz/index.php/kontaktni-cocky/74-horienroztok.html

Horien - roztok

Horien - logoS příchodem jara se na našem českém trhu objevil nový distributor multifunkčního roztoku Horien. Marketingově obsadil všechny běžné prodejní kanály - přímo oslovil maloobchody, buduje síť externích obchodních zástupců nebo pokrývá nabídku internetových eshopů. Složení roztoku obsahuje dnes všechny standardní sloučeniny a splňuje podmínku "moderního" roztoku.  Má nám tento roztok opravdu co nabídnout?

PŘIDÁNA SROVNÁVACÍ STUDIE!!! 

Horien (Horien Contact Lens)

Horien

Polyhexamethylen biguanid, edetan disodný, poloxamer, kyselina boritá, chlorid sodný, borax, hydroxypropyl metyl celulóza.

 Typ výrobku

 multifunkční roztok, bez mnutí

 Minimální doba uložení (bez mnutí) 

 minimálně 6 hodin

 Minimální doba uložení (s mnutím)

 5 minut

 Před vložením do oka

 čočka se doporučuje oplachovat

 Maximální doba uložení v neměněném roztoku

 7 dnů

 Možnost vkápnout do oka pro zvlhčení

 ano

 Teplota skladování

 pokojová (25°C)

 Po otevření spotřebovat do

 3 měsíců (u 120ml do 2 měsíců)

 Možnost tepelné sterilizace

 ne

 Příbalový leták (česky, DOC)  ---
 Příbalový leták  ---

Multiúčelový roztok Horien je jako většina roztoků určen pro dezinfekci, čištění, oplachování a uchovávání všech typů měkkých kontaktních čoček. V popisu roztoku se pak dočteme, že se kontaktní čočka nemusí mnout a že má dodatečné zvlhčující vlastnosti. Vyrábí se ve 120ml, 360ml a 500ml. Jeho složení lze označit za standardní a je postaveno na osvědčených komponentech obsažených ve většině roztoků, včetně PVP systému snižují evaporizaci. Oficiální stránky jsou:

www.horien.cz

Bezmála až psychedelický obal neukrývá nic převratného, výrobce tedy vsází na osvědčené složení, které zase na druhou stranu přináší vše co deklaruje. Narozdíl od jiných mu ale chybí ona "magická" molekule, zajišťující nadstandardní výsledek.

Horien - čočka

Intermezzo

Horien je na asijzských trzích známý jako Hydron a v podstatě se jedná o čínského výrobce působícího už 20 let. Jak je vidět i tato oblast trhu má v sobě zaťaty drápy asijzského tygra. V nabídce mají i kontaktní čočky a to jak jednodenní, tak i měsíční. Pro oba typy je použit stejný materiál Ocufilcon D, v asférická koncepci a s UV filtrem. A že již tento materiál někde zazněl? Jak by ne, vždyť se jedná o BioMedics řadu firmy CooperVision. V nabídce firmy Horien ovšem nechybí ani barevné a tórické kontaktní čočky různých designů a materiálů.

Poněkud trnem v oku je nabídka těchto roztoků v eshopech lékarenských řetězců. Dle vyjádření pana Petra Pacholíka, jednatele společnosti Horien v ČR, se však jedná o staré roztoky Horien se starým designem a těsně před koncem exspirace. V zájmu firmy je distribuovat roztoky za nejvýhodnějších podmínek do očních optik či aplikačních středisek. Tento krok je samozřejmě pro nás optiky utěšující. Je tu totiž prostor nabízet nový roztok za finančních podmínek dobrých jak pro zákazníky, tak i pro oční optiky. Navíc upřednostňovat oční optiky je odůvodnitelné, neboť právě tyto prodejny generují potencionální nositele kootaktních čoček. Kdo tedy nemá jasného favorita v roztocích pro kontaktní čočky, má o čem přemýšlet.

Popis složení

HORIEN

 Polyhexamethylen biguanid
 (PHMB)
Desinfekční a konzervační činidlo, biguanidové aktivní skupiny se napojují na hexyl hydrokarbonové řetězce. PHMB je specifický baktericidní v evelmi malých koncentracích (10 mg/l) a je známe též jeho fungicidní schopnost. PHMB nabourá bakteriální stěnu a je velmi málo toxický pro buńky vyšší složitosti (typicky lidské buňky). Ve spojení s boraxem se jedná o patantované složení.
 Borax Pufrovací sloučenina, ve vodných roztocích umožňuje vytvářet složitější sloučeniny.
 Citrát sodný Čistič, který na sebe poutá bílkoviny. Tuto vlastnost objevil Hong (1994), který zjistil pasivní odstraňování depozit z kontaktních čoček ve skupině VI. Je to fyziologická látka běžně obsažena v intracelulární tekutině čímž je zaručena kompatibilita okolního prostředí. Bílkovinná depozita jsou navázána na povrchu čočky pomocí záporné iontové záporné vazby. Záporně nabitá molekule citrátu sodného se naváže na kladně nabitý povrch bílkoviny, vytvoří iontový komplex, který je transportován z povrchu kontaktní čočky do vodného roztoku. Vlastnost velmi žádoucí u denaturovaných bílkovin (bílkoviny zbavené svých biologických vlastností - například díky vysoké teplotě), které velmi dobře drží na povrchu na čočkách.
 Poloxamer Kopolymer zajiišťující smáčivost a zvyšující hydrofilitu, resp. snižující hydrofobitu.
 Edetan disodný
 (EDTA)
Jedná se o sůl kyseliny etylendiamino-tetraoctová, která konzervuje. Přidává se do chelačních činidel, kde slouží k odstraňování anorganických usazenin, solí, vápníků, hořčíku a jiných kovů. EDTA není sama o sobě účinná, musí se kombinovat s jinými antimikrobiálními činidly. EDTA zvyšuje baktericidní a bakteriostatickou aktivitu desinfekčních a konzervačních látek.
 Sorbitol

Jinak také zvaný jako draselný sorbit a jedná se o nenasycenou karboxylovou kyselinu s antifungicidním a omezeným antimikrobiálním účinkem. V určité koncentraci může být někdy zodpovědná za nežádoucí zabarvení kontaktní čočky.

 Kyselina boritá

Tato kyseliny je antifungicidní sloučenina s konzervačními vlastnostmi. Díky tomu je použití jiných konzervantu minimalizováno. Společně se sorbitolem vytváří pufrovací systémem s antimikrobiálními účinky a napomáhá tak k zabíjení baktérií a plísní.

 Chlorid sodný Sůl, zřejmě jako nezbytná látka pro fyziologický roztok
 Hydroxypropyl metyl celulóza
 (HPMC)
Sloučenina lubrikující a zvlhčující kontaktní čočku v oku, napomáhá tak výrazně k vyššímu komfortu.
    
Horien - funkce
 
Roztok Horien je na první pohled moderní roztok, který sleduje současné trendy (i když NO RUB přístup je již opouštěn) a vzhledem ke své ceně může leckoho oslovit. Je ale nutné si uvědomit, že současný trh nabízí daleko lepší roztoky, které za pár korun navíc nabídnou mnohem více. Hodnotit roztok jen na základě složení je samozřejmě velmi hrubý pohled, není tedy nad srovnávací studii.

Srovnávací studie 

Jednou z takových studií je hodnocení účinností roztoků v souvislosti s obávanou akantamébou. Studie provedla skupina autorů Polat, Vural a Cetin v Turecku a její přesné znění naleznete na:
http://parasitology.informatik.uni-wuerzburg.de/login/n/h/j_436-101-4-2007-05-20-576.html.html
Studie se zabývá účinností roztoků oproti Acanthamoeba castellanii a zabývá se také cytoxickými účinky roztoků na rohovku. Jelikož postižení akantamébou v 95% trpí převážně nositelé kontaktních čoček, je na bíle dni, že je tato améba v pečlivém sledování. Akantaméba obecně má dvě formy: motilní trofozyty (velikost 8 - 40 mikronů) a latentní cysty (8 - 29 mikronů). Léčba akantaméby je zdlouhavá a je přítomné i riziko ztráty zraku. První případy postižení akantamébou v souvislosti s nositeli kontaktních čoček lze datovat do poloviny osmdesátých let. Poté byl proveden výčet, zvyšující riziko napadení akantamébou: neúčinný roztok pro péči o kontaktní čočky, domácky připravovaný roztok, voda z vodovodu a kontaminované pouzdro kontaktních čoček. Vzniku Acanthamoeba keratitis lze tak předejít pečlivým dodržování zásad a užíváním kvalitního roztoku pro péči o kontaktní čočky. Akantamébou je postižen zhruba 1 z 250000 (v USA). Často je roztok perfektně sterilní, ale jeho uživáním i přes doporučenou dobu od otevření, se může roztok stát dobrou zásobarnou plísní a bakterií, které zvyšují přítomnost akantaméby. Studie zabývající se účinnosti proti akantamébě si vzala na mušku tyto roztoky - pozitivní je, že hodnotí poměrně méně známe roztoky: 
  • ReNu MultiPlus (B&L)
  • All In One Light (Sauflon)
  • Astek  (Stericon Pharma)
  • Avizor (La Canada)
  • Carrera (EsoForm)
  • Maxima (Maxima Optics)
  • Plurisol (soleko)
  • Horien (Horien, Shanghai)
  • Elegance (Ofopar)

Vypěstované kultury akantaméby byly dány do centrifugy, přililo se 4 ml daného roztoku a celá nádoba byla zapečetěna a udržována při 37 °C s 5% CO2 v atmosféře. Kultury pak byly kontrolovány po 1, 4, 6, 8, 12 a 24 hodinách. Přísné kritérium hodnocení je na místě. Stačí totiž pouze jenom jeden přeživší trofozyt akantaméby a celá populace může opět znovu vyrůst. Označení amébocidní dostal tedy roztok pouze v případě, kdy byla absolutní nepřítomnost akantaméby. U každého roztoku byl pokus zopakován čtyři krát.

Následující tabulky pak znázorňuje jak si který roztok vedl. První tabulka označuje přítomnost (+) akantamébových trofozytů v závislosti na čase.

 Název roztoku  1h  4h  6h  8h  12h  24h
 ReNu MPS  +   +  -  -  -  -
 All In One Light  +  +  -  -  -  -
 Astek  +  +  +  -  -  -
 Avizor  +  -  -  -  -  -
 SoloCare Aqua  +  +  -  -  -  -
 Carrera  +  +  -  -  -  -
 Maxima  +  +  +  -  -  -
 Plurisol  +  +  +  +  -  -
 Horien  +  +  +  -  -  -
 Elegance  +  -  -  -  -  -
 Kontrolní Neff roztok  +  +  +  +  +  +

Druhá tabulka pak udává přítomnost akantamébových cyst, kterou jsou odolnější a tak jsou také časy na jejich vymýcení delší. 

 Název roztoku  1h  4h  6h  8h  12h  24h
 ReNu MPS  +   +  +  +  -  -
 All In One Light  +  +  +  +  -  -
 Astek  +  +  +  +  +  -
 Avizor  +  +  +  +  -  -
 SoloCare Aqua  +  +  +  +  -  -
 Carrera  +  +  +  +  -  -
 Maxima  +  +  +  +  +  -
 Plurisol  +  +  +  +  +  +
 Horien  +  +  +  +  +  -
 Elegance  +  +  +  +  -  -
 Kontrolní Neff roztok  +  +  +  +  +  +

Snadno si tak lze udělat obrázek, jak je to s NO RUB systémy. A snadno si tak lze udělat obrázek jak je na tom roztok Horien. Účinnost je v tomto případě řekněme průměrná, pokud má roztok opravdu poskytnout bezpečí, musí být čočka minimálně v 6 hodinové péči roztoku Horien. Vzhledem k ukládání kontaktních čoček na noc do pouzdra, bývá tato podmínka splněna. Přesto kratší doba potřebná na likvidaci nežádoucích mikroorganismů zajistí větší bezpečnost, zvláště pak, pokud nejsou dodrženy všechny podmínky správné údržby. A že k porušení stačí velmi málo.

Ve studii byla dále také sledována cytotoxicita roztoku ve vztahu k rohovce. Jednoznačně bez účinků byly tyto roztoky: All In One Light, Astek, Solo Care Aqua, Maxima a Horien. U uvedených roztoků nebylo prokázáno žádné barvení, nebyly prokázány žádné morfologické změny a nebyly prokázány známky poškození buněčných struktur. ReNu, Avizor, Carrera a Elegance vykázaly středně toxický účinek. Plurisol pak měl středně vyšší cytotoxický účinek. Všechny ostatní roztoky pak vykazovaly silně toxické účinky, kdy byla prokázana až lýza buněk.

Zde se roztok Horien řadí mezi ty nejlepší. Dá se tedy mluvit o jistém kompromisu, kdy menší účinnost roztoku je vyvážená šetrností k oku. Zajímavá je pak skutečnost, že i když všechny roztoky mají téměř shodně stejnou účinkou látku PHMB 0,0001%, je výsledek účinností jiný. Tento fakt prokazuje nemožnost jednoduše klasifikovat roztok bez srovnávací studie.

Martin Falhar


Použité zdroje

[1] www.horien.cz
[2] www.wikipedia.cz
[3] www.coopervision.com
[4] www.neomed.cz
[5] http://parasitology.informatik.uni-wuerzburg.de/login/n/h/j_436-101-4-2007-05-20-576.html.html